Farma Zdrowia - Lampa solna

Farma Zdrowia - Grota solna

Grota solna

Naszą grotę solną zbudowaliśmy z dorodnych brył pochodzących z pakistańskich złóż soli kamiennej oraz skomponowanych ze sobą grysów soli Morza Martwego i Morza Czarnego.

Pomieszczenie terapeutyczne wyłożono gruba warstwą wyłącznie naturalnego kamienia solnego, co zapewnia pełną izolację od codziennego otoczenia oraz oryginalny, niepowtarzalny klimat pieczary uformowanej przez przyrodę. Wejście do groty zapewnia więc błyskawiczne oderwanie się od napięcia i stresu dnia pracy w połączeniu z pobudzającym wyobraźnię doznaniem estetycznym. Wrażenia te wzmacnia właściwa muzyka relaksacyjna ponieważ muzykoterapię z dużym powodzeniem sosuje się równolegle do terapii solnej. Duży wpływ na wywołanie trwałego efektu psychicznego i fizjologicznego ma także odpowiednie oświetlenie, które istotnie oddziałuje na samopoczucie osób korzystających z relaksu i terapii w grotach solnych istniejących do tej pory w Polsce i na świecie, dlatego też na ten element zwróciliśmy szczególną uwagę urządzając grotę solną w Studiu Rekreacji "Farma Zdrowia". Seanse w grocie trwają 45 minut, rozpoczynają się o równych godzinach.

Jak funkcjonuje?

Jaskiniowe ściany wyłożone są bryłami, podłoże wysypane grysem. Specjalny układ cyrkulacyjny przedmuchuje i odświeża wnętrze sprawiając, że sól jonizuje ujemnie powietrze, a także nasyca je pierwiastkami niezbędnymi dla ludzkiego zdrowia w stężeniu kilkakrotnie większym niż w zwykłym powietrzu nadmorskim. W grocie utrzymuje się stabilny mikroklimat - temperatura na poziomie 20-23°C, stała wilgotność i ujemna jonizacja. Kryształ soli kamiennej jest naturalnym jonizatorem, produkującym jony ujemne, które w tak ogromnych ilościach znajdują się tylko nad samą powierzchnią morza, przy wodospadach i po burzy. Parametry oddziaływania na organizm podczas jednego seansu w grocie stanowią chemiczną równowartość zasobów jakie organizm absorbuje podczas trzydobowego pobytu w środowisku naturalnym przy pełnej intensywności fizjologicznej. Mówiąc najprościej jeden seans w grocie oznacza dla organizmu to samo co trzy dni w nadmorskim kurorcie, zakładając, że podczas wyjazdu skupiamy się wyłącznie na realizowaniu zaleceń lekarskich etc. Warto też wspomnieć, że bez wątpienia nie jest to bez znaczenia dla naszej kieszeni.

Po co?

W okolicach Głogowa występują znaczne niedobory jodu. Aby je uzupełnić w sposób trwały i odczuwalny dla organizmu nie wystarczą zwykłe wczasy nad morzem - jod w nadmorskim powietrzu nie jest ani tak powszechny, ani tak łatwo przyswajalny dla organizmu jak się potocznie uważa. Tak więc osoby, które mieszkająw regionach szczególnie ubogich w jod powinny stosować terapie gwarantujące pozyskanie przez organizm zwiększonej i - co ważniejsze - systema-tycznej dawki tego pierwiastka, dotyczy to zwłaszcza dzieci. W czasach niemieckich, władze Głogowa świadome poważnych niedoborów jodu w tej okolicy, rozwiązywały problem w sposób administracyjny - na ulicach rozmieszczono liczne zasobniki zawierające sól i inne substancje uwalniające jod, co pozwalało w znacznym stopniu nasycić powietrze i chronić w ten sposób mieszkańców od przewlekłych skutków jego stałego niedoboru. Współczesnym mieszkańcom Głogowa pozostaje profilaktyka we własnym zakresie, w tym także korzystanie z wyspecjalizowanej terapii jaką zapewnia grota solna w Studiu Rekreacji „Farma Zdrowia".

Dzieci

W grocie solnej dorośli kuracjusze mogą zasiąść w wygodnych fotelach podczas gdy dzieci, nawet bardzo małe, mogą korzystać z terapii w sposób nieskrępowany, swobodny, który bez wątpienia polubią jako świetną zabawę. Jest to wiec doskonały sposób spędzania czasu z dzieckiem - zarówno dla rodziców, którzy zechcą zapewnić mu cenną dla zdrowia, niecodzienną rozrywkę jak również dziecięcych grup - przedszkolnych, szkolnych czy zorganizowanych w rodzinie lub po sąsiedzku. Możliwość regularnego korzystania z groty solnej stwarza okoliczności zdrowotne porównywalne do sytuacji, w której dziecko w dowolnej chwili mogłoby znaleźć się nad morzem, w dodatku w klimacie najbogatszym we wszystko, co w nadmorskim powietrzu dla człowieka najcenniejsze. W okresie rozwoju dziecięcego organizmu ważne jest by zapewnić mu dostęp do potrzebnych pierwiastków nie za pomocą farmakologii lecz w sposób wyłącznie naturalny. Seanse terapeutyczne w grocie solnej pozwalają osiągnąć harmonię pomiędzy potrzebami ludzkiego ciała a tym co oferuje mu przyroda - organizm wprost z otoczenia weźmie to czego potrzebuje.

Działanie

Zjonizowane ujemnie powietrze groty solnej wzmacnia kondycję, równowagę psychiczną i fizjologiczną u wszystkich, bez względu na wiek i stan zdrowia. Wspomaga leczenie wielu chorób: płuc, astmy oskrzelowej i innych schorzeń oskrzeli, niewydolności krążenia. Także w stanach pozawałowych, nadciśnieniu, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka, łuszczycy, zapaleniu skóry, alergiach i uczuleniach różnego typu.

Aby zilustrować oddziaływanie soli na ludzki organizm wystarczy po prostu wyliczyć to, co on sam z niej czerpie.
JOD - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zarządzającej przemianą materii i reguluje wagę,
WAPŃ - wzmacnia odporność organizmu, łagodzi podrażnienia oraz reguluje funkcje układu krwionośnego.
MAGNEZ - pierwiastek zwany antystresowym, wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo- naczyniowy.
POTAS, SÓD, CHLORKI - korzystnie oddziaływują na pracę serca, poprawiają ukrwienie skóry.
ŻELAZO - jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny,
MIEDŹ - działa przeciwgrzybicznie, wpływa na syntezą hemoglobiny oraz na gruczoły wydzielania wewnętrznego np. przysadkę lub tarczycę,
SELEN - spowalnia proces starzenia się skóry.

Nasz adres:

Farma Zdrowia - Mapa

Farma Zdrowia
ul. Polska 1B
67-200 Głogów
woj. dolnośląskie


Tel: (76) 727 66 55